Relacja z strefy edukacji VR na targach bezpieczeństwa i obronności Logis-mil w Bydgoszczy

RELACJA

W dniach 13-15.2024 Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji wraz z swoim patronem  Muzeum Obrony Wybrzeża  dzięki mecenatowi organizatorów targów bezpieczeństwa i obronności Loigs-mil tj.  Stowarzyszenia Dostawców Na Rzecz Służb Mundurowych oraz firmy Bluholding zaprezentowało nowy wymiar edukacji historycznej dla przekazu wartości  ze wsparciem najnowszych technologii .  Pokazaliśmy jak  w nowoczesny sposób budować morale oraz zagwarantować by nie zabrakło Nam rekruta i niezłomnych obrońców granic.  Wystawiono edukacyjną strefę VR połączoną ze  strefą muzealną w oprawie rekonstruktorskiej  marynarzy z 1939r. z GRH Obrony Wybrzeża ,a na dużej scenie przygotowano niezwykły pokaz  najpiękniejszych wzorców historii polskiego oręża  w ultra nowoczesnej oprawie ze wsparciem XR.

W ciągu 2 dni targów strefę z muzeum odwiedziło i zapoznało się z historią mnóstwo osób. Prowadzili je jako przewodnicy sami członkowie rodzin Obrońców Wybrzeża.  Organizowane tak wycieczki w wirtualnym wehikule czasu do 1939r. i oprawie niezwykłej narracji  rodzinnych „okruchów pamięci” i sensacji jakich próżno szukać w książkach, odbywały się po najdokładniej na świecie  zrekonstruowanym terenie także z udziałem ich samych dla :

– Rejonu Umocnionego Hel i Baterii Cyplowej im. Heliodora laskowskiego,

– Kępy Oksywskiej z Baterią Canet

– Porcie Wojennym na Oksywiu

Pokaz  edukacji przyszłości  i motywacji wojska przygotowano  i   udostępniono  na głównej scenie targów dla wszystkich zwiedzających i przybyłych dostojnych gości. Tworzone rekonstrukcje ze względu na dokładność mają wymiar naukowy i są pomocą  w badaniu nieścisłości wielu relacji z pól walki oraz odnajdywania nieznanych pozycji oraz zakopanych przy nich reliktów.

Są  pionierską formą przeniesienia na nowe gwarantujące przyciągnięcie młodzieży medium ,  wszystkich czołowych publikacji książkowych ,oraz tworzenia unikalnych ilustracji także do filmów.  Dzięki  udziałowi w pracach najwybitniejszych badaczy tematu  jak Waldemar Nadolny dla polskich baterii nadbrzeżnych, Mariusz Wójtowicz-Podhorski dla Westerplatte,  Robert Jurga dla fortyfikacji, czy młodego utalentowanego pokolenia naukowców jak Kamil Sarapuk dla Kępy Oksywskiej i Portu Wojennego i Gdyni. Tworzymy silne  podstawy nowego wymiaru dla  wszystkich dziedzin  polskiej edukacji zaczynając od tej  obecnie najważniejszej w obliczu możliwej wojny tj.  historyczno-patriotycznej,  jaka spełni ogromną rolę w zwiększeniu rekrutacji do wojska, motywacji i kształtowania właściwych postaw przyszłej kadry dowódczej oraz żołnierzy na polu walki.

Dla miłośników militariów i broni udostępniono wirtualną strzelnicę historyczną jaka stała się jedną z największych atrakcji szczególnie wśród adeptów szkół wojskowych i ulubionych przez nich  trenażerów typu „Śnieżnik”, ale nie tylko.

Goście  zobaczyli premierę zwiastuna  filmu o Porcie Wojennym w Gdyni jaki powstał we współpracy z  Centralną Biblioteką Wojskową pod okiem znanego producenta filmów historycznych Stefana Skrzypczaka ,a w jakim pioniersko użył wspomagania obrazu wirtualną rzeczywistością.

Odwiedziło strefę  na jakiej przyjmowali potomkowie Obrońców Helu ( bosmana Jana Bartlewskiego z MDLot i mata Waleriana Witosławskiego) wiele organizacji,  szkół mundurowych, instruktorzy, młodzież szkolna i wystawcy w poszukiwaniu kierunków rozwoju i wsparcia nowymi technologiami armii.

Strefę przyszłości edukacji odwiedzili tacy znamienici goście jak  Wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.  Pan prezydent zechciał osobiście przetestować przykład tematycznej  „mobilnej klasy VR” i jej możliwości nie tyko dla bydgoskich placówek edukacyjnych. Lekcja historii VR nowej generacji wywarła na gościu ogromne wrażenie.

Strefę wizytował i podziwiał niezwykłe eksponaty oraz z uwagą słuchał o nowym wymiarze zdobywania serc młodego pokolenia dla służby wojskowej oraz przyszłości wspierania morale żołnierzy sam Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych  gen. dyw. Artur Kępczyński.

Na dużej scenie ponad godzinę ze wsparciem wirtualnej rzeczywistości przedstawiana była niezwykła opowieść o dow. helskiej Baterii im. Heliodora Laskowskiego  kmdr. Zbigniewie Przybyszewskim  i  zwycięskich pojedynkach jego 4  potężnych armat i załogi,  jaki odbył się 3.09.1939r. z przyszłym jednym z dow. „Bismarcka” oraz  25-28.09.1939r. z dwoma pancernikami SMS Sheslzwig Holstein i Shlesien.  

Rekonstruktorzy przy Muzeum Obrony Wybrzeża prezentowali umundurowanie marynarzy i artylerzystów,  ich wyposażenie i uzbrojenie oraz  niezwykłe pamiątki po komandorach ze sztabu adm. Unruga,  jak oryginalny kordzik kmdr. Mieszkowskiego, unikalny rower wojskowy, czy  jedną z niewielu na świecie dobrze zachowanych oryginalnych łusek  z kopią głowicy bojowej do największej polskiej armaty nadbrzeżnej  Boforsa 152,4 mm WZ. 35.   Można było się również osobiście zmierzyć z obsługą potężnego CKM Browninga wz.30 co wspaniale prezentowała żona jednego z Naszych mecenasów.

Wirtualna historyczna strzelnica z konkursem i atrakcyjnymi nagrodami, oraz dostępne do niej wszystkie repliki broni jak też wirtualne muzeum z  ciężkim sprzętem i armatami używanym w obronie wybrzeża, dopełniły niezwykłych atrakcji jakie zapewniliśmy odwiedzającym  ,a jakie wprawiały w zachwyt nawet przedstawicieli tak znamienitych instytucji pielęgnujących pamięć i historię  jak Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Wsparcie rozwoju nowej generacji oprogramowania edukacyjnego z przekazem wartości dla przyszłych pokoleń Polaków nie tylko w kraju, zauważył i zgodził się udzielić pomocy wspierając swoim autorytetem Kongres Polonii Amerykańskiej, jakiego godło dumnie towarzyszyło Nam podczas wszystkich prezentacji.

Dzięki   niezwykłej dbałości o tradycje Dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirała Andrzeja Ogrodnika i  od 2 lat opiekującej się Rodzinami Obrońców i ich projektami – Rzecznika Prasowego 3. Flotylli Okrętów  kmdr ppor.  Anny Sech,  oraz nieustającym wsparciu dyr. Muzeum Marynarki Wojennej Tomasza Miegonia (również członka rodzin Obrońców Wybrzeża), zapraszamy wszystkich miłośników historii i militariów, szkoły, hufce harcerskie i rodziców z dziećmi na piknik-ucztę o miłości do ojczyzny od  11.30  na Skwerze Kościuszki  w Gdyni , 30.06.2024 ( niedziela)  pod gościnny namiot Wirtualnej Strefy Edukacyjno-Historycznej Marynarki zorganizowanej przez Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji  wraz z Muzeum Obrony Wybrzeża, podczas Święta Marynarki Wojennej.

Współczesne uzbrojenie marynarki wojennej i udostępnione okręty ORP ORZEŁ, PIORUN, ALBATROS zaprezentowane zostaną w odniesieniu do historii.  Główną atrakcją bezie pokaz zwiastuna nowego filmu o porcie wojenny z wirtualnym zwiedzaniem go w 1939r.,a obok  udostępnionego okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, wirtualnie zacumuje  największy odtworzony polski okrętu – symbol walczącej do końca Gdyni,   krążownik pancerno-pokładowy ORP „Bałtyk”.

Zrekonstruowany „Wirtualny Port Wojenny W Gdyni Oksywiu 1939r.”   Projekt Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji pod historycznym kierownictwem Kamila Sarapuka (prezesa Stowarzyszenia „Wiatr od morza” opiekuna gdyńskich zabytków militarnych), a  stworzony do wsparcia filmu Studia STS Stefana Skrzypczaka dla Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Józefa Piłsudskiego w reżyserii jej dyr. dr Jana Tarczyńskiego.

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.