Polish War Memorial

Anglicy nazywają ten pomnik Polish War Memorial, czyli Pomnik Polskiej Wojny. Ja bym raczej nazwał go pomnik Bitwy o Anglię.
Stoi on na skraju lotnictwa królewskich sił powietrznych Northolt, które było główna baza polskich dywizjonów myśliwskich podczas bitwy o wielka brytanie. Pomnik ten uwiecznia pamięć 2165 lotników polskich,którzy stracili życie podczas drugiej wojny światowej, walcząc przy boku aliantów zachodnich.

Lotnictwo polskie Wielkiej Brytanii utworzono w 1940 roku z lotników, którzy po wydostaniu się z Polski po klęsce 1939 roku. Walczyli we Francji aż do jej upadku, oraz z polaków zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentanie i innych krajach. Ich szeregi zostały zasilone przez Polaków zwolnionych z sowieckich łagrów i z wygnania na Syberii. Ogółem, około 17.000 tys. mężczyzn i kobiet służyło w lotnictwie polskim, które obejmowało 16 dywizjonów bojowych.

Pomnik wzniesiono w 1948 roku. I ugruntowanie odnowiono w 1996 roku z publicznych darów.
Pomnik jest częściowo zrobiony z polskiego granitu i Orzeł z polskiego brązu. Sam prezydent Lech Wałęsa w roku 1991 złożył hołd, również prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył hołd w 2004 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *