Narodowe Święto Niepodległości i 105 rocznica jej odzyskania…

 Stanowisko 4 Baterii im Heliodora Laskowskiego i tablica pamięci jej dowódcy kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego zamordowanego z rozkazu rosyjskich agentów władzy komunistycznej .

 

 Święto nie tylko radości ,ale i głębokiej zadumy szczególnie w tak niepewnym czasie znów zagrażającej Europie rozprzestrzenieniem się wojny przy Naszej granicy.

Cena Polskiej wolności zawsze była bardzo wysoka.   Róbmy wszystko by nie zapomniano o poświęceniu Tych  co nam ją dali.

Projekt Wirtualnego Pomnika Rejonu Umocnionego Hel 1939 – Stanowisko nr. 2 Baterii im Heliodora Laskowskiego z armatą Bofors wz.35 154,2 mm

Westerplatte , Kępa Oksywska,  Hel to jedne z wielu miejsc symboli niezłomnej walki , a jakie każdemu kto mieszka nad morzem lub miał obrońców w swojej rodzinie są niezwykle drogie.

 

Nowy cmentarz na Westerplatte przy zbombardowanej wartowni nr. 5 (miejscu tragicznej śmierci jej całej załogi po nalocie 2.09.1939). Hołd składa szef Wirtualnego Centrum Rekonstrukcji.

Pamiętajmy o nich nie tylko przy rocznicach ,ale też dbajmy by miejsca te zostały zachowane na wieki i niosły mocne przesłanie dla potomności.

Projekt Wirtualnego Pomnika Westerplatte 1939 – Placówka Wał godzina 4:48. Jedno z najsłynniejszych miejsc, gdzie zaledwie 3 żołnierzy pod dow. kprl Szamlewskiego (w środku z Browningiem wz.28)  zatrzymało na prawej flance cały impet ataku
kompanii szturmowej ,dając cenny czas na obsadzenie stanowisk za nimi  (widok na budynek zaw. stacji i przy Niej wiatę elektrogeneratora  i bramę kolejową którą wysadzono). Po prawej skrajnie w lesie otwarte okopy pl. Prom jaka nie istnieje.

 

Projekt Wirtualnego Pomnika Kępa Oksywska 1939 – cmentarz garnizonowy.  Całkowicie zniszczony i zbeszczszeczony przez Niemców po 19 dniach obrony…

Przekażmy skutecznie młodemu pokoleniu wszystkie wartości jakie pozwoliły Nam tę niepodległość zachować, tak by ją ceniło i chciało chronić głęboko w sercach, jako że nie była Ona dana za darmo.

 

Hel- Cmentarz z grobami Obrońców Helu 2.10.2023 (uroczystości rocznicowe zakończenia 32 obrony). Hołd towarzyszom broni mojego dziadka składany w jego mundurze.  
Historyczną wartą honorową dowodzi szef GRH  im .10 batalionu saperów

 

Pamiętamy i modlimy się za wszystkich jacy Nam niepodległość przekazali oraz ją z poświeceniem dziś chronią nosząc godnie na co dzień polskie „mundury wolności”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.