Relacja z Święta Marynarki Wojennej w Gdyni

W dniu 30.06.2024 dzięki staraniom Rzecznika Prasowego 3. FO – kmdr ppor. Anny Sech  jaka wystosowała w imieniu Dowódcy 3 Flotylli Okrętów, kontradmirała Andrzeja Ogrodnika zaproszenie dla Naszego Centrum Witrualnych Rekonstrukcji i skupionych przy nim Rodzin Obrońców Wybrzeża, mogliśmy uczestniczyć po raz pierwszy w Święcie Marynarki Wojennej.

Towarzyszyła Nam niezwykła oprawa eksponatów muzealnych  jakie przyjechały w prost z Helu ściśle związanych z jego obroną…

Wraz z dyr. Zbigniewem Wiekierą i Karolem Wójcikiem z  Muzeum Obrony Wybrzeża z Helu oraz Stowarzyszeniami Terra Helensis„Wiatr od Morza”  pod kierownictwem Kamila Sarapuka, jak też wspierającego Nas nieustannie całym sercem  Kongresu Polonii Amerykańskiej div. IL oraz 10 Pułkiem Dragonów z Chicago i pomocą członków lokalnych grup rekonstrukcyjnych w tym GRH „Obrony Wybrzeża”,  oddaliśmy licznie zgromadzonym odwiedzającym pierwszą mobilną wirtualno-muzealną strefę edukacji historycznej  w Polsce.

 

 

 

 

 

Udostępniliśmy strefę kinową /z opcją 360 stopni oraz interaktywną VR  z niezwykłymi eksponatami z Helu pod gościnnym „dachem” namiotu Muzeum Marynarki Wojennej tj dyr. Tomasza Miegonia , przy udziale i wsparciu  zaproszonych wyjątkowych gości.

 

Rozkładanie mobilnej strefy.  Muzeum Obrony Wybrzeża pod dachem Muzeum Marynarki Wojennej. Wspaniała współpraca dwóch wyjątkowych placówek przy CWR.

 Córka kpt. Antoniego Kasztelana (jednego z najgenialniejszych polskich kontrwywiadowców 1939r.) prezentująca na miejscu niezwykłe po Nim pamiątki rodzinne.  Otworzyła uroczyście pierwszy seans  i uświetniła niezwykle premierę trailera  filmu „Port Wojenny w Gdyni” , oraz poprowadziła z  Nami pierwsze jego wirtualne zwiedzanie.

To  pierwsze tak duże spotkanie  rodzin Obrońców Wybrzeża bezpośrednio  z młodzieżą na Święcie  Marynarki Wojennej i  to z  ścisłego sztabu adm. Unruga  w osobie córki kpt. Antoniego Kasztelana (Marii Janczewskiej) oraz rodziny kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego, czyli jego praprawnuka – Michała, przy wsparciu technologii edukacji przyszłości oraz opatrzone  niezwykłym komentarzem i opowieściami jakich próżno szukać w książkach i spacerami po najsłynniejszych miejscach 1939r. sprawiło ,że to tu zaraz po otwarciu przez 7h  najsilniej biło serce całej uroczystości.

To tu symbolicznie odbyło się przekazanie wiedzy i wartości młodemu pokoleniu dla Naszych przyszłych obrońców granic w sposób  niezwykły tj. przy bezpośrednim udziale rodzin jakie włączyliśmy aktywnie w proces nowej generacji edukacji i przekazywania bezpośrednio  niezbędnych wzorców na najwspanialszych możliwych przykładach.

Maria Janczewska i Michał …  Dwa wspaniałe pokolenia Kasztelanów i Przybyszewskich wreszcie razem.  Pierwsza tak niezwykła wzorcowa lekcja serca i miłości do ojczyzny od najwspanialszej nauczycielki dla wnuka Anna Boguckiej- Narloch ( wnuczki kmdr. Przybyszewskiego dow. baterii  im Heliodora Laskowskiego) jaka wysłała go na tę niezwykłą lekcję jakiej nie zapomni do końca życia.   Anna otwierała 2 lata temu też pierwszą wirtualną wycieczkę po całkowicie odtworzonej  baterii swojego dziadka.

 

Wnuk  obrońcy Helu mata Waleriana Witosławskiego  i szef CWR prowadzi pierwszą turę wycieczek do 1939r. w asyście Marii i niebywałej opowieści o życiu i działalności  kpt. Antoniego Kasztelana i obecności  praprawnuka kmdr. Przybyszewskiego.

Projekty edukacyjnych wirtualnych pomników historii nowej generacji jakie tworzą dla przykładu społecznie same rodziny obrońców wraz z najlepszymi naukowcami, to próba zwrócenia uwagi na miejsca które należy objąć szczególną opieką by je uratować,  gwarancja przyciągnięcia młodego cyber-pokolenia do nauki historii i wartości . ale też tworzenia nowych narzędzi  badawczych,  nowej generacji wirtualnych publikacji filmów  i wystaw , opraw  wszelkich uroczystości i spotkań ,. oraz lekcji w szkołach dla  kształtowania postaw i zapewnienia Nam dobrze zmotywowanych  obrońców granic oraz podnoszenia morale, motywacji i  kształtowania postaw nowej generacji żołnierzy na najlepszych możliwych wzorcach.

Prezes „Wiatru od Morza” Kamil Sarapuk i szef CWR Robert Witosławski przestawiają Wirtualny Port Wojenny w Oksywiu prowadząc pierwsze wycieczki po w pełni zrekonstruowanym wirtualnie terenie także baterii Canet w 1939r.

Widok zrekonstruowanego nabrzeża Port Wojennego w Oksywiu  na wysokości koszar w 1939r.   Z prawej odtworzony pierwszy z okrętów –  legendarny hulk ORP „Bałtyk” z możliwością zwiedzenia pokładu.  W planach odtworzenie całej floty.

Niezwykłe eksponaty  jak oryginalny kordzik kmdr. Mieszkowskiego oraz mnóstwo niezwykłych wykopalisk namacalnie pozwoliły wzbogacić przekaz już wzmocniony wirtualną  rzeczywistością.

Karol Wójcik bezpośredni opiekun baterii cyplowej i jej stanowiska nr.4  prezentował wspaniale eksponaty w tym umundurowanie członka złogi ORP „Nurek” oraz tragiczne losy jego niezłomnej załogi 1.09.1939r.    

.

Wspaniałej  oprawy uroczystości  dopełniły zapewnione patrole i prezentacje zwiedzającym oryginalnych mundurów i uzbrojenia marynarzy z 1939r. w tym załogi ORP „Błyskawica”.  Z naszych rodzin obrońców przekazuje tu z niezwykłą pasją i sercem wiedzę oraz też  pamięć po swoim pradziadku – bosmanie Janie Bartlewskim (mechaniku z  MDLOTu) – Stanisław.  Stasiu to jeden z najmłodszych rekonstruktorów i opiekunów baterii im. Heliodora Laskowskiego. Uczeń i twórca izby pamięci w swoim liceum im. Obrońców Helu.  

Zapraszamy za rok możliwe na jeszcze wspanialsze spotkanie gdzie na scenie na dużym ekranie mam nadzieję ,że poprowadzimy już wszystkich obecnych na niezwykłą podróż w czasie i już zwiedzanie odtworzonych okrętów Naszej przedwojennej floty.  W njabliższych planach ORP „Orzeł”, „Gryf” i „Wicher” jakie zacumują w odtworzonym porcie przy swoich nabrzeżach  do pełnego zwiedzania jak ORP „Błyskawica”.

Najważniejszy gość całych uroczystości  Maria Janczewska córka kpt. Antoniego Kasztelana  w asyście kmdr. Romana Augustyniaka oraz szefa Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji – Roberta Witosławskiego

Jest nadzieja ,że Nasze wysiłki rodzin obrońców i niezwykłe wirtualne projekty edukacyjne trafią szerzej do szkół, wojska, muzeów i jako oprawa wojskowych targów oraz imprez  historycznych oraz uroczystości dzięki troskliwej opiece tak wspaniałych ludzi jak wizytujący Nas na miejscu  kmdr. Roman Augustyniakwice prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.   Pełni nadziei oczekujemy za rok jeszcze wspanialszej oprawy dla niezwykłego miejsca  krzewienia miłości do ojczyzny, jakie wszyscy tu stworzyliśmy  łącząc  Rodziny Obrońców Wybrzeża z licznie Nas odwiedzającymi dziećmi i ich rodzicami.

Lekcja historii z córką kpt. Antoniego Kasztelana w otoczeniu niezwykłych pamiątek  jakiej dzieci nigdy nie zapomną

Za rok jeśli na musi pojawić się dla Nas miejsce i duży ekran, tak by  bez ograniczeń przestrzeni, każdy obecny na Święcie Marynarki Wojennej  dostał  szansę na poznanie niezwykłej historii regionu oraz otrzymał najwspanialszy przekaz wartości  i przykładów  dla Nas wszystkich w oprawie technologii przyszłości.   Prosimy też o lokalizację bliżej sceny i pysznej grochówki jakie tłumy  dodatkowo przyciągały.

 

Jeszcze raz dziękujemy z całego serca organizatorom , czyli 3 Flotylli Okrętów oraz  wspierających Nas nieustannie :  Muzeum Obrony Wybrzeża z Helu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,  Stowarzyszeniom: Terra HelensisByłych Żołnierzy Jednostek Sił Specjalnych „Formoza” , Gdyńskich Rodzin Katyńskich, naszym rodakom i Kongresowi Polonii Amerykańskiej, 10 Pułkowi Dragonów z ChicagoGRH „Obrony Wybrzeża” i wszystkim jacy dołączyli do Nas w trakcie  na czele z Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego,  a dzięki to którym wydarzenie i spotkanie pokoleń  patriotów w „kuźni” kształcenia charakterów oraz postaw dla młodego pokolenia obrońców naszych granic,  mogło zaistnieć i było niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich.

Wieczna chwała i cześć bohaterom!    

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.