Obrona Westerplatte (wywiad)

Kiedy się wypełniły dni

i przyszło zginąć latem,

prosto do nieba czwórkami szli

żołnierze z Westarplatte.

Tymi słowami rozpoczyna się post promujący event „Obrona Westerplatte” organizowany przez nowo powstały wielo-grupowy projekt oparty o portal – Polish United Ops.

Realne nazwiska, dokładnie odwzorowanie miejsca akcji, uwzględnienie realnego kierunku wiatru, taka sama ilość żołnierzy i amunicji, indywidualne zadania fabularne (niczym z filmu „Tajemnica Westerplatte”) to tylko nieliczne niespodzianki, które będziemy mogli dziś obejrzeć.

Dwa tygodnie temu członkowie  grupy Veterani/6PDP (m.in. PolishFactor, Beba, Novee, Wlocz), w ramach projektu Polish United Ops postanowiła uczcić pamięć mjr Ignacego Skowrona w oryginalny sposób – łącząc podzieloną  polską społeczność symulatora ArmA 2. Dziś ziści się ich idea, ponad pięćdziesiąt osób, z różnych grup i klanów,  ma wziąć udział w tym memoriale, a w zamiarze jest pobicie rekordu – 64 graczy.

Z zewnątrz cały memoriał wygląda jak zwyczajna misja, jednak już po czterech minutach rozmowy z głównym organizatorem – PolishFactor widać zaangażowanie i pasję, które zostały w nią przelane. Wszystkie przygotowania rozpoczęły się aż dwa tygodnie temu, od konsultacji historycznych z Wlocz’em, nowym rekrutem grupy Veterani. Następnie został napisany dedykowany pod event skrypt, autorstwa Novee’go oraz wyszukana adoptowana mapa. Niewolno zapomnieć również o przygotowaniu maszyny, która pozwoli nam dziś na rozegranie symulacji przez maksymalnie 130 osób.

Na czym zależy organizatorom?

Komentarz PolishFactor:

„My chcemy pokazać z pierwszej osoby, to, co jest właśnie kontrowersją, co można nazwać atakiem, co można nazwać patrolem. Czy atak 20-osobowej, świetnie uzbrojonej kompanii szturmowej nie powinien być niezaliczany do ataku? „Zwiad bojem” przez historyków został pominięty przy słowie „atak”. Więc wyszło by z tego, że panowie na Westerplatte…, nasi bohaterowie, większość czasu się opalali. Zaniżanie liczby atakujących Niemców. […] tak jak mówię, chcemy po prostu zawalczyć z tymi informacjami i chcemy to pokazać z pierwszej osoby, żeby ludzie rzeczywiście zobaczyli, docenili.”

Czym organizatorzy nas zaskoczą?

„…musiał powstać Schleswig-Holstein. Musieliśmy dograć wszystko idealnie czasowo. Wojna zacznie się o 4:48, czyli dokładnie tak jak to miało miejsce. Symulacja jest tak daleko posunięta, że nie tylko dokładne czasy ostrzału się zgadzają, ale także liczba pocisków wystrzelonych, czasy przeładowania Schleswig’a… ponieważ je znamy […] wybuchy zostały dobrane idealnie do tego kalibru (chodzi o kaliber dział Schleswig’a) i efekty tych że wybuchów. Posunęliśmy się do tego stopnia […], że na podstawie filmu „Tajemnice Westerplatte” oraz zdjęć novee uwzględnił nawet kierunek wiatru. Natomiast, jak to wyjdzie w realiach, zobaczymy…”

Jak zbudowana jest mapa?

„Budowa Westerplatte z mapy jest bardzo dokładna. Placówki są rozmieszczone praktycznie w tych miejscach, gdzie powinny być. Bunkry, które były wyposażone w KM’y, mają dokładnie takie wyposażenie i liczbę KM’ów, liczbę jednostek i amunicji. […] Jest to pełna symulacja w skali jeden do jednego. Jedyne, czego nam się nie udało oddać, to skali wielkości samej wojskowej składnicy tranzytowej […], ponieważ mapa, którą dysponujemy, jest mapą adoptowaną. […] Natomiast udało nam się wybrać taki kawałek, że jest po prostu idealnie. Idealnie jest odzwierciedlony i kierunek odległości między kanałami martwej Wisły. Idealnie jest odzwierciedlone umiejscowienie Schleswig’a. […] Nawet widać wierzę kościoła Mariackiego i ratusz w Gdańsku”.

PolishFactor podkreśla: „Nie reklamujemy konkretnego klanu, tylko to, co robimy”.

Komu zawdzięczamy tak dokładne odwzorowanie historyczne?

„Mamy konsultanta historycznego, proszę wyraźnie powiedzieć, że jest to nasz nowy członek kolega o nicku Wlocz. To jest człowiek, który jest w grupie rekonstrukcji historycznej. On dzisiaj będzie animował, aby była zgodność historyczna co do wydarzeń. Jest dokładny scenariusz przygotowany przez niego, na podstawie którego wykonywaliśmy czynności… będzie podpowiadał dowództwu wszystkie działania i czynności, żeby były one jak najbardziej zgodne z realiami historycznymi.”

Serwer TeamSpeak’a został udostępniony dzięki Stoolk’owi z Jednostki Specjalnej Olikow

Komu zawdzięczamy techniczne warunki?

„Beba zrobił niesamowitą rzecz… Będzie udostępniał nam sprzęt, który pozwala spotykać się wszystkim klanom […] i to też warto wspomnieć, że jest takie miejsce, gdzie mogą się wszyscy spotykać i nie obawiać się o kwestie sprzętowe. Udostępniliśmy również TS’a do takich spotkań”.

Apel PolishFactor:

PolishFactor apeluje do Topasa, Villasa i reszty społeczności o kontynuację pracy nad projektami współczesnego Wojska Polskiego i Wrzesień39. Stwórzmy jeden mod Wojska Polskiego, scalmy wszystkie małe fragmenty w całość. Dokończmy porzucone projekty, takie jak @Wrzesień39.

Kto brał udział w evencie?
  • Veterani/6PDP,
  • PSCT,
  • AFTP,
  • =NN=,
  • ESF,
  • COSA,
  • ACPL.

novee

Główny technik w grupie Veterani i EGRH.