Obrona Westerplatte (wywiad)

Kiedy się wypełniły dni

i przyszło zginąć latem,

prosto do nieba czwórkami szli

żołnierze z Westarplatte.

Tymi słowami rozpoczyna się post promujący event „Obrona Westerplatte” organizowany przez nowo powstały wielo-grupowy projekt eGRH oparty o portal – Polish United Ops.

Realne nazwiska, dokładnie odwzorowanie miejsca akcji, uwzględnienie realnego kierunku wiatru, taka sama ilość żołnierzy i amunicji, indywidualne zadania fabularne (niczym z filmu „ Westerplatte”) to tylko nieliczne niespodzianki, które będziemy mogli dziś obejrzeć.

Dwa tygodnie temu członkowie  grupy Veterani/6PDP (m.in. PolishFactor, Beba, Novee, Wlocz), w ramach tworzonego eGRH w oparciu o projekt Polish United Ops postanowiła uczcić pamięć mjr Ignacego Skowrona w oryginalny sposób – łącząc podzieloną  polską społeczność symulatora ArmA 2. Dziś ziści się ich idea, ponad pięćdziesiąt osób, z różnych grup i klanów,  ma wziąć udział w tym memoriale, a w zamiarze jest też pobicie rekordu obciążenia serwerowego– 64 graczy.

Z zewnątrz cały memoriał wygląda jak zwyczajna misja, jednak już po czterech minutach rozmowy z głównym organizatorem – PolishFactor widać zaangażowanie i pasję, które zostały w nią przelane. Wszystkie przygotowania rozpoczęły się aż dwa tygodnie temu, od konsultacji historycznych z Wlocz’em, nowym rekrutem grupy Veterani. Następnie został napisany dedykowany pod event skrypt, autorstwa Novee’go oraz wyszukana adoptowana mapa. Niewolno zapomnieć również o przygotowaniu maszyny, która pozwoli nam dziś na rozegranie symulacji przez maksymalnie 130 osób.

Na czym zależy organizatorom?

Komentarz PolishFactor:

„My chcemy pokazać z pierwszej osoby, to, co jest właśnie kontrowersją, co można nazwać atakiem, co można nazwać patrolem. Czy zwiad 20-osobowej, świetnie uzbrojonej kompanii szturmowej nie powinien być niezaliczany do ataku? „Zwiad bojem” przez historyków został pominięty przy słowie „atak”. Więc wyszło by z tego, że panowie na Westerplatte…, nasi bohaterowie, większość czasu się opalali. Zaniżanie liczby atakujących Niemców. […] tak jak mówię, chcemy po prostu zawalczyć z tymi informacjami i chcemy to pokazać z pierwszej osoby, żeby ludzie rzeczywiście zobaczyli, docenili.”

Czym organizatorzy nas zaskoczą?

„…musiał powstać Schleswig-Holstein. Musieliśmy dograć wszystko idealnie czasowo. Wojna zacznie się o 4:48, czyli dokładnie tak jak to miało miejsce. Symulacja jest tak daleko posunięta, że nie tylko dokładne czasy ostrzału się zgadzają, ale także liczba pocisków wystrzelonych, czasy przeładowania Schleswig’a… ponieważ je znamy […] wybuchy zostały dobrane idealnie do tego kalibru (chodzi o kaliber dział Schleswig’a) i efekty tych że wybuchów. Posunęliśmy się do tego stopnia […], że na podstawie archiwalnego filmu z niemieckich kronik oraz zdjęć zadymienia novee uwzględniał nawet kierunek wiatru. Natomiast, jak to wyjdzie w realiach, zobaczymy…”

Jak zbudowana jest mapa?

„Budowa Westerplatte z mapy jest bardzo dokładna. Placówki są rozmieszczone praktycznie w tych miejscach, gdzie powinny być. Schrony , które były wyposażone w KM’y, mają dokładnie takie wyposażenie i liczbę KM’ów, liczbę jednostek i amunicji. […] Jest to pełna symulacja w skali jeden do jednego. Jedyne, czego nam się nie udało oddać, to skali wielkości samej wojskowej składnicy tranzytowej […], ponieważ mapa, którą dysponujemy, jest mapą adoptowaną. […] Natomiast udało nam się wybrać taki kawałek, że jest po prostu idealnie. Idealnie jest odzwierciedlony i kierunek odległości między kanałami martwej Wisły. Idealnie jest odzwierciedlone umiejscowienie Schleswig’a. […] Nawet widać wierzę kościoła Mariackiego i ratusz w Gdańsku”.

PolishFactor podkreśla: „Nie reklamujemy konkretnego klanu, tylko to, co robimy”.

Komu zawdzięczamy tak dokładne odwzorowanie historyczne?

„Mamy konsultanta historycznego, proszę wyraźnie powiedzieć, że jest to nasz nowy członek kolega o nicku Wlocz. To jest człowiek, który jest w grupie rekonstrukcji historycznej. On dzisiaj będzie animował, aby była zgodność historyczna co do wydarzeń. Jest dokładny komiksowy scenariusz przygotowany przez niego, na podstawie którego wykonywaliśmy czynności… będzie podpowiadał dowództwu wszystkie działania i czynności, żeby były one jak najbardziej zgodne z realiami historycznymi.”

Serwer TeamSpeak’a został udostępniony dzięki Stoolk’owi z Jednostki Specjalnej Olikow

Komu zawdzięczamy techniczne warunki?

„Beba zrobił niesamowitą rzecz… Będzie udostępniał nam sprzęt, który pozwala spotykać się wszystkim klanom […] i to też warto wspomnieć, że jest takie miejsce, gdzie mogą się wszyscy spotykać i nie obawiać się o kwestie sprzętowe. Udostępniliśmy również TS’a do takich spotkań”.

Apel PolishFactor:

PolishFactor apeluje do Topasa, Villasa i reszty społeczności o kontynuację pracy nad projektami współczesnego Wojska Polskiego i Wrzesień39. Stwórzmy jeden mod Wojska Polskiego, scalmy wszystkie małe fragmenty w całość. Dokończmy porzucone projekty, takie jak @Wrzesień39.

Kto brał udział w evencie?
  • Veterani/6PDP,
  • PSCT,
  • AFTP,
  • =NN=,
  • ESF,
  • COSA,
  • ACPL.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

ARTYKUŁ DO ZATWIERDZENIA

Tytuł:
                                                                                      Premiera komiksu „Westerplatte Załoga Śmierci” – III uzupełnione wydanie oraz nowe wymiary edukacji historycznej.

                                                                                                                       Autorzy komiksu: Mariusz Wójtowicz-Podhorski i Krzysztof Wyrzykowski

Fragmenty oficjalnych medialnych recenzji :

Komiks „Westerplatte Załoga Śmierci”  to drobiazgowe odtworzenie siedmiu dni walk. Jego ukazanie się to godny podkreślenia fakt, wyjątkowy w każdym calu…

Autorom należą się słowa uznania i wielkie brawa. Wykonali ogromną robotę  gromadząc materiały i całą dzisiejszą wiedzę na temat 7 dni września w Składnicy.

Rekonstrukcja jest tak dokładna i wierna, że można określić komiks mianem publikacji historycznej. Współcześnie trudno o równie drobiazgową relację, która jednocześnie byłaby tak przystępna. Wkład pracy ogromny, więc i efekty zachwycające. Nowe wydanie, w nowej oprawie z nowymi uzupełnieniami.

Recenzja eGRH.

To wyjątkowa pozycja.  Można ją śmiało określić mianem podręcznika rekonstruktora. Dlatego nie może jej również zabraknąć na półce każdego miłośnika „wirtualnego” utrwalania historii .

To właśnie precyzja, przejrzystość chronologii zdarzeń, oraz czytelność umiejscowienia postaci „w akcji” scenariuszy  Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego spowodowała że , gdy tylko trafiły do nas te prace , stało się możliwe stworzenie pierwszych, ogólnodostępnych rekonstrukcji Obrony Westerplatte oraz Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku ( ns podstawie komiksu „Pierwsi w Boju”).

 

Jaka przyszłość czeka historyczną edukację w czasach kina 3D oraz wirtualnego i w pełni interaktywnego świata, który już trafił pod nasze komputerowe strzechy?

Czy „Załoga Śmierci” i „Pierwsi w Walce” mają szansę zostać przeniesione  do oszałamiającej wirtualnej rzeczywistości?

Czy możliwe będzie wreszcie zobaczenie i zwiedzenie nienaruszonego WST  z pierwotnego stanu z 1939 roku?

Z tymi fascynującym pytaniami już wstępnie zwróciliśmy się do niekwestionowanego pioniera wykorzystywania nowoczesnych form przekazu i edukacji historycznej  dyr. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Pana Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i czekamy na odpowiedź.

Relacja wideo z premiery nowego wydania komiksu oraz rozmowa o nowych wymiarach w edukacji historycznej oraz planach na przyszłości odradzającego się WESTERPLATTE już wkrótce.

                                                                                                                                                                                 Podsumowanie:

Tak jak w przypadku wydania „Załogi Śmierci” napisał P. Wojciech Orliński: „To ewenement nie tylko na skalę krajową, ale i światową. Takich komiksów po prostu się nie robi… ” Możliwe , że wkrótce usłyszycie to samo o pierwszych rekonstrukcjach 3D i nowej generacji komiksach ery VR. Takich rzeczy po prostu się jeszcze nie robi.

Czy, aby na pewno?

Uchylę rąbka tajemnicy i podam ,że na 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości dla wszystkich miłośników historii przygotowywana jest wielka niespodzianka związana z placówką FORT i nie tylko…

FORT na Westerplatte to bardzo wyjątkowe miejsce, które jako jedne z nielicznych najdzielniej oparło się zawierusze wojny i powojennym koncepcją „niwelowania” terenu. Jego historia jest warta oddzielnej opowieści oraz ponownego odkrycia. Jest też szczególnie drogie obecnemu dyrektorowi muzeum Westerplatte i Wojny 1939  oraz autorowi „Załogi Śmierci” , który od 2004 roku prowadzi walkę o jego uratowanie i godną prezentację dla nas wszystkich.

Dzięki okazanemu sercu, otwartości i udzielonej nam niezwykłej pomocy  przy nowych pracach naszego eGRH z projektem „wrzesień39” (odtworzenia całej armii i wszystkich kluczowych pól bitewnych 1939),  po wielu latach bezskutecznego „stukania” do wielu drzwi pojawiła się wreszcie szansa,  że wszystkie wyjątkowe dla pamięci każdego Polaka miejsca, trafią także pod miliony”wirtualnych strzech”.

Czytajcie, więc uzupełniony najnowszy komiks oraz już uczcie się z niego pilnie swoich przyszłych rekonstruktorskich ról.

                                                                                                                                                                                WAŻNE:
Dla wszystkich zaproszonych przez nas na  prezentacje 1.09.2018 , którzy dojadą do Gdańska.

                                                                                                 PROMOCJA KOMIKSU „WESTERPLATTE.ZAŁOGA ŚMIERCI” odbywa się o godz. 14:00 w kinie muzeum.

W spotkaniu biorą udział: Mariusz Wójtowicz-Podhorski – pomysłodawca i scenarzysta komiksu, Krzysztof Wyrzykowski – rysownik komiksu, Witold Tkaczyk – wydawca, prowadzenie spotkania – dr Tomasz Szturo.
Na spotkaniu będzie wyjątkowa okazja nabycia zaktualizowanego egzemplarza komiksu i zrobienie z niego „białego kruka” poprzez otrzymanie wpisu od autorów.

PolishFactor

novee

Główny technik w grupie Veterani i EGRH.