11.09.2016 Veterani na „Lekcjach Historii pod Chmurką” w Gdańsku

plakat-lhph

11.09.2016 rekonstruktorzy z 4 grup rekonstrukcyjnych odgrywających żołnierzy AK zaprezentowali odbicie swoich kolegów z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Nie zabrakło też ciekawych prelekcji z zakresu historii Gdańska i prezentacji grup oraz ich wyposażenia.

Wszystko to w ramach projektu „Lekcje Historii pod Chmurką”, który miał swoją odsłonę w Parku na Oruni zaraz koło mojego domu. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszej EGRH tym bardziej ,że impreza historyczna została dodatkowo połączona z darmową konsumpcją 🙂 .

Znowu nawiązaliśmy bardzo ciekawe kontakty dla wsparcia projektu EGRH Veteranów. Impreza rozpoczęła się o 14.00 we wspaniały wrześniowy upalny dzień rodem z lata 1939 co dodatkowo wpłynęło pozytywnie na frekwencję.

dsc03683

Bezpośredni udział w rekonstrukcji wzięły oddziały:

z Gdańska

czata49-logo

czata-49

z Elbląga

nsz-elblag

nsz

z Koszalina

gryf

gryd-sklad

ze wsparciem Fundacji „Żołnierzy Wyklętych” i Mariusza Draniewicza, który bardzo pomógł nawiązać mi niezwykle ciekawe kontakty na rzecz EGRH za co osobiście bardzo mu dziękuję.

zarcie

zarcie2

Nie zabrakło przy tym oczywiście kiełbasy i żołnierskiej grochówki od organizatorów i wolontariuszy całym sercem zaangażowanych w promocję historii 🙂

przygot-2n przygotowania

Po przygotowaniach i dogrywaniu scenariusza między grupami przystąpiono do inscenizacji odbicia z rąk UBków kolegów z AK.

rekonstr-park dsc03681

dsc03679 dsc03676

Rekonstrukcja trwała dość krótko bo tchórzliwe UB nie stawiało oporu i poddało się praktycznie po pierwszych salwach AK.  Schwytany kat-NKWDzista w wersji „light dla dzieci” tym razem wybłagał życie. Jak zwykle nie zabrakło huku, dymu i emocji szczególnie, że jedna z nieopatrznie rzuconych petard trochę za blisko wylądowała przy grupce dzieci. 🙂

dsc03692 dsc03684

Następnie grupy mogły opowiedzieć o historii,  pochwalić się dorobkiem i pozwolić na rozmowy i wspólne zdjęcia.  Na zdjęciu kolega z GRH Biały Orzeł, z którym  miałem już przyjemność się kilkukrotnie spotkać przy okazji zwiedzania fortyfikacji Gdańskich na Gradowej Górze , Bastionu Jerozolimskiego i Reduty Napoleońskiej. Przedstawił publiczności ciekawe opowieści o historii jego epoki, detalach wyposażenia i  umundurowania.

zolnierz-n1 napoleon-mod

zolniez-n2 napoleon-mod-3

Powyżej przestawiam odpowiedź na pytanie, czy w EGRH można by zająć się i jego epoką 🙂

dsc03693

Po prezentacjach,  rozmowach i wymianie kontaktów (miałem tablet, więc pokazałem wycinek możliwości veterańskiej eGRH),  dowódcy zrobili sobie symboliczne pamiątkowe zdjęcie. Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie nasze GRH spotkają się w internecie na niczym nie ograniczonej największej w Polsce rekonstrukcji np. Powstania Warszawskiego przy wsparciu instytucji i „wyżej postawionych” i jak my oddanych sprawie pasjonatów historii !

1945-niem2 1945-ros

1945-pl1 1945-p21

Veterańskie EGRH w pełnej gotowości. Niezbędny sprzęt i mundury czekają,  by wysłać je w bój pod kontrolą pasjonatów- rekonstruktorów w każdym wieku! Trzeba oczywiście będzie dorobić jeszcze więcej rekwizytów :-)!

dsc03688 dsc03689

dsc03686 dsc03687

dsc03691 dsc03690

Wystawę swojego wyposażenia (choć z racji kosztów o wiele skromniejszego) ,acz imponującego dla wszystkich obecnych  pokazały wszystkie uczestniczące w imprezie grupy.

Chciałem serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za zorganizowane tego wspaniałego widowiska i imprezy.  Pozdrawiam P. Andrzeja Ługina z portalu Gdańskiej Strefy Prestiżu , który przygotowywał materiał z wydarzenia dla swojego portalu i  rozmawiał ze mną na temat nowoczesnych form rekonstrukcji w wydaniu EGRH.

Do następnego roku i spotkania z żywą polska historią nie tylko „pod chmurką”, ale także pod „każdą strzechą” w internecie!

Ps.

Fajny byłby dodany większy tele bim lub LCD TV ze stanowiskiem komputerowym dla pokazowej internetowej rekonstrukcji … 🙂

Dow. Veterani.pl

PolishFactor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.