13.05.2023 17.00 WIRTUALNA NOC MUZEÓW W GDAŃSKIM IPN. „Obrona Wybrzeża . Śladami Bohaterów”

 

CWR (Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji) dawniej EGRH (Elektroniczna Grupa Rekonstrukcji Historycznych) zaprasza w gościnne  progi Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku   i jego biblioteki na wyjątkowe spotkanie z historią i przygodę z technologią, gdzie uchylimy rąbka prowadzonych wiele lat niezwykłych prac.

Od ponad 10 lat niezależna grupa zapalonych programistów jaką wspierają  sercem Nasi  „Strażnicy historii”  tj oddający swoją wiedzę  z czystego serca wybitni naukowcy , patrioci i rodziny obrońców , pasjonaci historii z grup dyskusyjnych i rekonstrukcyjnych  testuje możliwości nowych technologii i oprogramowania tworząc zręby  nowego wymiaru edukacji  i profesjonalnych narzędzi do badań i publikacji historycznych.  Praca ma za zadanie też zwrócić uwagę na wiele zapomnianych miejsc i historii niezwykłego poświecenia i oddania ojczyźnie.  Specjalizujemy się w pielęgnowaniu  i przywracaniu pamięci  głównie z okresu II Wojny Światowej ,ale nie tylko. Ideą jest tworzenie nowej generacji wirtualnych pomników edukacyjnych i pamięci . Ratowanie oraz przywracanie z niebytu miejsc i reliktów . Zachowania dla potomności genialnych rozwiązań polskiej myśli technicznej i ich twórców.   W II etapie odtworzenie dioram i animacyjnych zdarzeń oraz przywrócenia postaci w najnowszej technoloigii MH polskich i bohaterów oraz ukazania ich losów w ultrarealistycznej i wirtulanej oprawie.  Projekt prowadzimy wspólnie z rodzinami obrońców , dlatego jest wyjątkowy i pełen niezwykłego oddania i serca w walce o pamięć i dumy z bycia Polakiem na całym świecie.

 

 

Co jeśli byśmy się przenieśli o ponad 80 lat  wstecz na Hel razem z wnukami samych obrońców i wysłuchali ich opowieści niezwykłych?

 

Zrekonstruowane stanowisko 21. baterii plot RU Hel bezpośrednio ochraniającej Baterię Cyplową do pełnego zwiedzania.  Łącznie 3 takie baterie (zaledwie 6 armat) strąciło od 30 do 50 samolotów niemieckich.

17 grudnia 2022r. uczciliśmy godnie pamięć pomordowanych na wybrzeżu komandorów (bohaterów obrony Helu)  przez udostępnienie w Akademii Marynarki Wojennej rekonstrukcji w pełni wyposażonej największej polskiej nadbrzeżnej baterii im Heliodora Laskowskiego do zwiedzenia rodzinom komandorów.

17 marca tego roku w Muzeum Miasta Gdyni po raz pierwszy odsłoniliśmy przedpremierowo tworzony kolejny niezwykły wirtualny pomnik tj.  Kępę Oksywską (Nasze drugie Monte Cassino) , gdzie wzięliśmy ze sobą w podróż do 1939r. wybraną grupę pasjonatów do w pełni odtworzonej legendarnej baterii Canet.

W pełni  zrekonstruowane Westerplatte również zaraz ujrzy światło dzienne w planowanym na 1.09 w Muzeum Marynarki Wojennej spotkaniu z podróżą w czasie  przy wsparciu samych rodzin westerplatczyków.

Społecznie  powstają  najdoskonalsze wirtualne rekonstrukcje jakie wykonywane są  w wolnym czasie  przez pasjonatów  i same rodzin obrońców.  Dotychczas wsparli je swoją wiedzą i wieloletnimi badaniami  z czystego serca specjalizujący się w danych tematach znani z niezwykłych publikacji naukowcy tacy jak:  Waldemar Nadolny, Kamil Sarapuk, czy Mariusz Wójtowicz-Podhorski jakim z całego serca dziękujemy za okazaną Nam bezinteresownie pomoc.

Potrzebna jest jednak szersza pomoc.  Wspólna podróż w czasie i bycie z Nami na Nocy Muzeów, to będzie najwspanialsze podziękowanie za dotychczasowe starania i podtrzymanie woli do dalszych działań.

Szerzej o Naszym projekcie jaki zaprezentujemy 13.05.2023r.i metodologi pracy można przeczytać tu:

https://defence24.pl/wojna-obronna-1939-jak-czcic-pamiec-o-bohaterach-nie-slowem-ale-czynem

Wirtualne pomniki edukacyjne  to najwspanialsza forma interaktywnej przygody z historią.  Oprócz niezapomnianego zwiedzania i dosłownie dotykania historii to też poważne narzędzie naukowe, które przyczynia się do wyjaśniania wielu zagadek jak np. częste niespójności w relacjach świadków w terenie oraz uratowania i zachowania po wsze czasy bezcennych obiektów i wskrzeszenia już nieistniejących.

Opowieść  jaką usłyszcie w gmachu IPN  w udostępnionym tu ultranowoczesnym „wehikule czasu”, będzie  wyjątkowa, bo zawrze też wiedzę ze wspomnień przekazanych od rodzin obrońców  nigdzie jeszcze dotąd nie publikowaną.

 

Ta wycieczka z rodzinami obrońców w roli  przewodników i twórców dodatkowo ze wsparciem  oryginalnej oprawy mundurowej z 1939r. będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko ze względu na udostępnioną i zapierającą dech w piersiach ultranowoczesną technologię wizualizacji.

Stanowisko KO (kierowania ogniem) z 2 dalmierzami Goertza o podstawie 4m oraz teodolitem T2 Wild wz .29.   Widok na stanowisko 1 i 2 oraz Zatokę Gdańską. Stąd bezpośrednio goście pokierują ogniem całej baterii.

 

Udostępnimy wyjątkowo właśnie w gdańskim  oddziale IPN podgląd kolejnego etapu prac jakie wykonaliśmy wspierając Centralną Bibliotekę Wojskową przy tworzeniu pionierskiego dokumentu z użyciem wirtualnej rzeczywistości pod kierownictwem dr. Tarczyńskiego pt.  Rejon Umocniony Hel  ” Ludzie i dzieło”

Przewidziany jest również przedpremierowy pokaz trailera  ww. filmu.

Miłośnicy  militariów poznają po raz pierwszy z bliska wybrane kluczowe stanowiska obronne RU Hel  i ich wyposażenie z 1939r.

 

Rekonstrukcja uzbrojenia odbywa się z oryginalnych planów zakupowanych za własne środki jak tu w przypadku armaty Canet z Francji. Uzbrojenie jest finalnie odtwarzane do pełnej funkcjonalności z oryginalną pierwotną balistyką i amunicją.

Spotkanie Nasze poświęcamy jako rodziny obrońców i patrioci  osobie adm. Unruga oraz jego nieugiętym komandorom i wszystkim żołnierzom jacy nigdy w bezpośredniej walce zarówno na Westerplatte , Kępie Oksywskiej i Helu nigdy nie ulegli wrogowi.

Cześć ich pamięci!

                                                                                           Wnuczka kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy baterii) Anna z mężem na stanowisku nr. 4 w otoczeniu twórców projektu wirtualnego pomnika  i oddanych całym sercem opiekunów pamięci jej ukochanego  dziadka

 ze  stowarzyszeń Terra Helensis i Przyjaciół Helu Muzeum Obrony Wybrzeża , Wiatru od Morza i Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji.    

Przywrócenie baterii jej dawnej świetności  i  właściwej roli edukacyjnej w przekazie wartości dla przyszłych pokoleń przez finalne sprowadzenie odnalezionych  i zakopanych w Szwecji polskich największych armat (świętych Grali baterii Nadbrzeżnych)  jakie nie zdążyły dodatkowo dotrzeć w 1939r. to jeden z celów jaki przyświeca Naszym wspólnym staraniom.  Na stanowisku polskiej chwały 1939r. niestety do dziś tkwi i śmieje się Naszym obrońcom  w twarz  po rosyjska 130mm armata B-13…

….

PODSUMOWANIE:

Co czeka szczęśliwców jacy dostaną się o 17.00 do wirtualnej historycznej strefy,  by podążyć śladami bohaterów i spojrzeć ich oczami :

  • opowieść wnuczki kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy baterii cyplowej ) zamordowanego przez komunistyczne władze  o swoim dziadku oraz honorze polskiego oficera zachowanym do końca.
  • opowieść adm. (Unruga  unikalny bo jedyny w życiu udzielony wywiad) o Obronie Wybrzeża i swoich podkomendnych z jakimi spoczął na Kępie Oksywskiej.
  • zwiedzanie z przewodnikiem odtworzonej całkowicie helskiej baterii im. Heliodora Laskowskiego z całym oryginalnym wyposażeniem
  • zwiedzanie i obsługa  największych polskich armat Boforsa 154,2 wz. 35
  • zwiedzanie terenu 21 bat. plot i w pełni zrekonstruowanych armat 75mm Shneider wz. 92/93
  • zwiedzanie terenu 32 bat. „duńskiej” 105mm
  • zwiedzanie  stanowisk bat. przeciwdesantowej armat 75mm Shneider wz.97 na podstawach morskich
  • zwiedzanie schronów baterii z pokazem procesu rozładunku i załadunku amunicji.
  • pokaz pojedynku z pancernikami , grupami trałowców i niszczycielami oraz wspierania obrońców Kępy Oksywskiej w ich samotnej walce.
  • obsługa całej baterii z poziomu centrali artyleryjskiej i stanowiska dowodzenia OKO oczami kmdr. Przybyszewskiego
  • wirtualna strzelnica z użyciem i pokazem polskiej  najsłynniejszej broni z 1939r.

Szczególne podziękowania dla dyrekcji IPN i naczelnika Biura Edukacji Narodowej P. Krzysztofa Drażby jaki wiele lat temu  wsparł Nas jako jeden z pierwszych w IPN swoją pasją rekonstrukcyjną i umiłowaniem technologi w społecznym działaniu w imię przekazywania wartości oraz umożliwił organizację tego wyjątkowego spotkania i prezentację publiczną niezwykłych wirtualnych prac by mogły trafić pod nasze strzechy….

Dziękujemy i zapraszamy!

Robert Witosławski

Szef CWR , wnuk mata Waleriana Witosławskiego (obrońcy Helu)

www.cwr.com.pl, www.veterani. pl, www.egrh.pl , www. september39.pl

[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.