Kehlsteinhaus- czyli była herbaciarnia na Orlim Gnieździe A. Hitlera

Z racji swojego zamieszkania miejsce to trafiło na listę zwiedzania okolicznych zabytków jak i powiązanych z II WŚ. Herbaciarnia znajduje się w paśmie Alpejskich Gór w miejscowości Berchtesgaden na terenie Bawarii. Współrzędne geograficzne to 47°36′40″N 13°02′30″E. Co również ciekawe jest to już granica dzieląca Niemcy i Austrię.

U skraju góry już od 1933 roku wznoszony był kopleks rezydencji Führera, Bormanna i Göringa, a także ogromnego garażu na pojazdy, domki dla gości i przyjezdnych a Waffen-SS oraz służby obiektów.

Wzniesiony jako prezent urodzinowy partii NSDAP na 50 urodziny Führera. Budowę rozpoczęto w 1937 roku i zakończono po 13 miesiącach w 1938. Sam A.Hitler ponoć nie był częstym bywalcem i odwiedził Orle Gniazdo maksymalnie 10 razy co tłumaczył złym samopoczuciem na tej wysokości. Obiekt obył się bez szkód, a został zdobyty przez aliantów bez wystrzału. 101 DPD i prawdopodobnie 3DP żołnierzy amerykańskich zobyła obiekt i do 1960 roku była wykorzystywana jako placówka telekomunikacyjna, a następnie oddana Bawarii. Aktualnie jako restauracja i obiekt historyczny. Obiekt pozostaje w prywatnych rękach.

Do herbaciarni prowadzi kręta droga w górę o długości 6,5 kilometra, do której teraz dowożą nas klimatyzowane busy. W pojazdach odgrywane jest nagranie opowiadające krótką historię tego przedsięwzięcia. Po dojechaniu na plac na wysokości 1710 metrów n.p.m przed nami ukazuje się otwór w skale, a w nim szkalna sztolnia o długości 126 metrów. Na jej końcu po prawej stronie jedyne przejście prowadzi nast do ogromna poczekalnia o owalnym kształcie o średnicy około 20-25 metrów i wysokości mniej więcej 10-15 metrów. Jedyne co w niej się znajduje to dwie naścienne klosze oraz wielka miedziana winda do której wchodzi minimum 25-30 osób. Winda wznosi się na dodatkową wysokość 124 metrów. Po dojechaniu wysiadamy w herbaciarnii na wysokości 1834 metrów.

Na końcu umieszczam parę zdjęć z odwiedzin. Widoki i powietrze zapierają dech w piersiach. Zdjęcia niestety nie oddają tego co widzimy na żywo- to po prostu trzeba zobaczyć!

Zdjęcie wykonane tuż u podnóża herbaciarni gdzie na dół prowadzi kręta droga oraz na inne punkty widokowe


Widok w kierunku północnym- Kehlsteinhaus


Widok na południowe wzniesienie góry spod herbaciarni


Zachodni pejzaż ze wzniesienia


Scena ukazuje mnie oraz wschodnie kresy 🙂


Znowu ja na skraju góry pomiędzy skałami 😉

[V]Bruno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.