Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Prace do i na filmem oraz rekonstrukcją w którą planujemy zagrać we wrześniu rozpoczęły się de facto prawie rok temu. Niestety sprawy osobiste nie pozwoliły mi na przyśpieszenie prac.

Ideę, niezbędne materiały i dane pozyskaliśmy już podczas pobytu w IPN w Warszawie, do czego przyczyniło się mocne wsparcie również finansowe całego przedsięwzięcia przez BEBE oraz obecność i działania ekipy novee, Lecholas, Wlocz oraz dat (dającego nam na bieżąco niezbędne wsparcie techniczne).

Wszystkim wymienionym jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie moralne w tym trudnym projekcie (nawet jeśli Wlocz w pewnym momencie stracił wiarę). Czeka nas jeszcze trochę kosmetyki nad częścią rekonstrukcyjną, ale dzięki autorskim skryptom novee, które stworzył pod Westerplatte całość powinna być fascynująca i dobrze grywalna.

Jak przy Westerplatte zbierzemy wszystkich miłośników historii, by ponownie wystąpili pod konkretnymi nazwiskami 55 obrońców i tak utrwalili i uczcili godnie losy naszych bohaterów.

Jest to obecnie najbardziej dokładna rekonstrukcja jaką udało się stworzyć tego historycznego wydarzenia. Materiały były również pozyskiwane bezpośrednio w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku dzięki uprzejmości kierownik P. Ewy Malinowskiej. Pozyskano nawet plany budynku jednak nie udało się jeszcze odtworzyć wnętrz (Chris walczył i może jak go poprosimy jeszcze powalczy z tematem), tak więc na razie mamy do obrony tylko piwnice, parter oraz dach ze strychem…

Starałem się gdzie tylko można zachować jak najwyższą zgodność miejsca i czasu, rodzajów jednostek oraz ich uzbrojenia co pozwoli na własne oczy przeżyć horror tego 14h okrutnego oblężenia.

Użyta bibliografia:
Franciszek Bogacki „Poczta Polska w Gdańsku” Warszawa 1978
Franciszek Bogacki, Jan Romanowski „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” Warszawa 1976
Dieter Shenk Poczta Poslka w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego” Gdańsk 1999
Mariusz Wójtowicz-Podhorski Jacek Przybylski „Pierwsi w Boju” Poznań 2010

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału i wsparcia tego tak patriotycznego wydarzenia przewidzianego rocznicowo oczywiście na wrzesień.

W październiku czeka nas również zainicjowana i wsparta przez ww. ekipę bitwa o Wole Gułowską z premierą oryginalnej nie publikowanej jeszcze w grze mapy Lecholasa.

Tym czasem przygotuję wam relację z trwającego jeszcze D-Day na Helu oraz objazdu wszystkich tamtejszych umocnień i fortyfikacji w ramach przygotowania rekonstrukcji obrony o szczegółach, której opowiadał mi mój dziadek , który tam walczył. Ta rekonstrukcja zależy jednak od mapy Lecholasa, którą próbował już robić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.