Premiera komiksu “Westerplatte Załoga Śmierci” – III uzupełnione wydanie oraz nowe wymiary edukacji historycznej.
Autorzy komiksu: Mariusz Wójtowicz-Podhorski i Krzysztof Wyrzykowski
Fragmenty oficjalnych medialnych recenzji :
Komiks “Westerplatte Załoga Śmierci” to drobiazgowe odtworzenie siedmiu dni walk. Jego ukazanie się to godny podkreślenia fakt, wyjątkowy w każdym calu…
Autorom należą się słowa uznania i wielkie brawa. Wykonali ogromną robotę gromadząc materiały i całą dzisiejszą wiedzę na temat 7 dni września w Składnicy.
Rekonstrukcja jest tak dokładna i wierna, że można określić komiks mianem publikacji historycznej. Współcześnie trudno o równie drobiazgową relację, która jednocześnie byłaby tak przystępna. Wkład pracy ogromny, więc i efekty zachwycające. Nowe wydanie, w nowej oprawie z nowymi uzupełnieniami.
Recenzja eGRH.
To wyjątkowa pozycja. Można ją śmiało określić mianem podręcznika rekonstruktora. Dlatego nie może jej również zabraknąć na półce każdego miłośnika “wirtualnego” utrwalania historii .
To właśnie precyzja, przejrzystość chronologii zdarzeń, oraz czytelność umiejscowienia postaci “w akcji” scenariuszy Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego spowodowała że , gdy tylko trafiły do nas te prace , stało się możliwe stworzenie pierwszych, ogólnodostępnych rekonstrukcji Obrony Westerplatte oraz Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku ( na podstawie komiksu “Pierwsi w Boju”).
Jaka przyszłość czeka historyczną edukację w czasach kina 3D oraz wirtualnego i w pełni interaktywnego świata, który już trafił pod nasze komputerowe strzechy?
Czy “Załoga Śmierci” i “Pierwsi w Walce” mają szansę zostać przeniesione do oszałamiającej wirtualnej rzeczywistości?
Czy możliwe będzie wreszcie zobaczenie i zwiedzenie nienaruszonej WST z pierwotnego stanu z 1939 roku?
Z tymi fascynującym pytaniami już wstępnie zwróciliśmy się do niekwestionowanego pioniera wykorzystywania nowoczesnych form przekazu i edukacji historycznej dyr. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Pana Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i czekamy na odpowiedź.
Relacja wideo z premiery nowego wydania komiksu oraz rozmowa o nowych wymiarach w edukacji historycznej oraz planach na przyszłości odradzającego się WESTERPLATTE już wkrótce.
Podsumowanie:
Tak jak w przypadku wydania “Załogi Śmierci” napisał P. Wojciech Orliński: “To ewenement nie tylko na skalę krajową, ale i światową. Takich komiksów po prostu się nie robi… ” Możliwe , że wkrótce usłyszycie to samo o pierwszych rekonstrukcjach 3D i nowej generacji komiksach ery VR. Takich rzeczy po prostu się jeszcze nie robi.
Czy, aby na pewno?
Uchylę rąbka tajemnicy i podam ,że na 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości dla wszystkich miłośników historii przygotowywana jest wielka niespodzianka związana z placówką FORT i nie tylko…
FORT na Westerplatte to bardzo wyjątkowe miejsce, które jako jedne z nielicznych najdzielniej oparło się zawierusze wojny i powojennym koncepcją “niwelowania” terenu. Jego historia jest warta oddzielnej opowieści oraz ponownego odkrycia. Jest też szczególnie drogie obecnemu dyrektorowi muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz autorowi “Załogi Śmierci” , który od 2004 roku prowadzi walkę o jego uratowanie i godną prezentację dla nas wszystkich.
Dzięki okazanemu sercu, otwartości i udzielonej nam niezwykłej pomocy przy nowych pracach naszego eGRH z projektem “wrzesień39” (odtworzenia całej armii i wszystkich kluczowych pól bitewnych 1939), po wielu latach bezskutecznego “stukania” do wielu drzwi pojawiła się wreszcie szansa, że wszystkie wyjątkowe dla pamięci każdego Polaka miejsca, trafią także pod miliony”wirtualnych strzech”.
Czytajcie, więc uzupełniony najnowszy komiks oraz już uczcie się z niego pilnie swoich przyszłych rekonstruktorskich ról.
WAŻNE:
Dla wszystkich zaproszonych przez nas na prezentacje 1.09.2018 , którzy dojadą do Gdańska.
PROMOCJA KOMIKSU „WESTERPLATTE.ZAŁOGA ŚMIERCI” odbywa się o godz. 14:00 w kinie muzeum.
W spotkaniu biorą udział: Mariusz Wójtowicz-Podhorski – pomysłodawca i scenarzysta komiksu, Krzysztof Wyrzykowski – rysownik komiksu, Witold Tkaczyk – wydawca, prowadzenie spotkania – dr Tomasz Szturo.
Na spotkaniu będzie wyjątkowa okazja nabycia zaktualizowanego egzemplarza komiksu i zrobienie z niego “białego kruka” poprzez otrzymanie wpisu od autorów.
PolishFactor