September39 i fascynująca zwartość cz1 (lotnictwo)

To co najbardziej fascynuje i przyciąga najwięcej fanów pokazów to lotnictwo…   Takie skarby czekają na swoich pilotów-rekonstruktorów….

Porównanie                         Polska:Niemcy
Obsługa  naziemna                  1:25
Samoloty myśliwskie             1:7
Samoloty bombowe             1:9
Samoloty rozpoznawcze      1:7
Samoloty morskie             1:17

   Legendarna RWD14 Czapla  – 0czy naszej armii niestety tylko w ilości 34 sztuki …. Armia Poznań i Pomorze nad Bzurą nie mogła liczyć na PZL P.11 . Niestety spotkanie nawet z Stukasem  nie wróżyło takiej walce nic dobrego…. Były to jednak oczy naszych armii, choć  nie gardziły ostrzałem i bombardowaniami zaskoczonych obecnością tam nadal naszych skrzydeł Niemców. Czapla jednak to nie jastrząb więc spotkanie z rojami  Me109 nie mogło się skończyć dobrze

 

Najbardziej bohaterski PZL P11…  Zaledwie 128sztuk tych już leciwych myśliwców nawiązywało walkę i zestrzelało nawet ultranowoczesne Me Bf109E1 (nad Polską poległo 68sztuk Bfów z 651 ).

Krakowska PZLka P.11C 121 Eskadry Myśliwskiej III/2 pułku lotniczego por. Wacława Króla. którą przenieśliśmy hipotetycznie nad Bzurę. W Polsce i Francji specjalizował się on w masowym uziemianiu He 111 i Dornierów Do 17. W Bitwie o Anglię w dywizjonie Poznańskim i Warszawskim (302 i 316) nie gardził Fokami i Messerami. W „Cyrku Skalskiego” w Libii a potem dowodząc legendarną 303 także włoskimi Macchi 202 , czy Junkersami. Prowadził z 303 i 316 „warszawiaków” eskortę Lancasterów w słynnym odwecie Polaków z bombardowaniem bezpośrednim Hitlera i jego siedzimy w Berchtesgaden w Alpach. 286 lotów bojowych. Tylko raz skakał na spadochronie. 12 na polskiej liście asów. Za to wszystko po powrocie do kraju stalinowskiej komuny łaskawie dopuszczony do kontroli lotów PLL Lot, po czym jako niepewny politycznie, zwalniany by finalnie być litościwie awansowanym na stanowisko magazyniera. Po śmierci czerwonej bestii i odwilży w 1957 przywrócony do wojska jako instruktor lotnictwa. Skończył służbę jako pułkownik jednak do końca nie był dopuszczony do żadnej znaczącej funkcji w lotnictwie WP. Ach, gdyby tylko takich asów było było więcej np. nad Bzurą.

Oczywiście nie może zabraknąć choć nie nurkującego za to bomowo-rozpoznawczego i jakże przepięknego PZL 23  Karasia…. 114 sztuk było łatwym celem dla hord Me 110 i 109 …. 🙁

Oraz jak na 1939 rok ultra nowoczesnego bombowca  PZL 34  Łoś.. Niestety w ilości 36 sztuk nie mogły odegrać żadnej istotnej roli…..

Szukamy pomocy patriotów i dodatkowych rąk do pracy, by mocniej wwsprzeć nasze eGRH i projekt wrzesień39 w wysiłkach utrwalania historii WW2 i pamięci naszych bohaterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.