Zaproszenie do wirtualnych stref pamięci i na D-Day Hel 22-28.08. 2022

Wspólnie z  patronami akcji Ukraine Help  i opiekunami rodzin obrońców wybrzeża oraz ratowania Naszej ojczystej pamięci z Muzeum Obrony Wybrzeża, zapraszamy na niezwykłe w tym roku  z powodu wybuchu wojny,  zjednoczone spotkanie patriotów z całego świata w imię obrony Naszych wartości cywilizacyjnych na Helu w dniach

  22-28.08.2022 HEL

W tym roku dzięki Nam D-Day Hel (24-27.08)  zmieni pozytywnie  swój charakter.  

Będziemy na strefie VR rodzin obrońców wybrzeża gościć Naszych wyjątkowych gości  z Chicago tj 10 Pułk Dragonów im gen Maczka jacy wpeirają bezpośrednio Nasze działania także pomocy wojskowej na Ukrainie.

Dochód z datków serca przeznaczymy już na wsparcie także Naszych międzynarodowych brygad walczących na Ukrainie, aby powstrzymać zagrażających Naszej ojczyźnie oraz całemu wolnemu światu hord morderców, złodziei i gwałcicieli Putlera.

Będziemy dalej też mocno wspierać akcję odzyskania po 84 latach oryginału z Warszawy oraz sprowadzenia pozostałych 2 Naszych „polskich” Boforsów (zakopanych w Szwecji) na ich należne miejsca na Helu, jak też   dokończenia rekonstrukcji wirtualnej całego obszaru umocnionego z 1939r. , Westerplatte i Kępy Oksywskiej z baterią Canet (nazywanymi Świętą Trójcą Obrony Wybrzeża) dla ultranowoczesnej edukacji i godnego wychowywania na właściwych przykładach Naszych dzieci.

Róbmy wszystko, by w przyszłości nie zabrakło Nam niezłomnych obrońców Naszych granic, a na całym świecie gdzie tylko trafiamy ,byśmy mogli chodzić zawsze z wysoko podniesioną głową.

Honorowym gościem sterfy obrońców wybrzeża będzie Paweł Janczewski – wnuk kpt. Kasztelana z ścisłego sztabu adm. Unruga także z Chicago.

Zaszczyci Nas również jeden z najwybitniejszych współczesnych badaczy Westerplatte i jego najwierniejszy opiekun wyznaczony  przez samych westerplatczyków na opiekuna ich pamięci –  Mariusz Wojtowicz-Podhorski , by poprowadzić Was osobiście po rekonstruowanym również wirtualnie właśnie dzięki niemu Westerplatte z 1939r. jakiego nikt dotąd nie widział…

Kępę Oksywską (premiera rekonstrukcji 24.08) zaprezentuje i oprowadzi jako przewodnik i naukowiec prowadzący projekt odbudowy – Kamil Sarapuk szef „Wiatru od Morza” i wielki opiekun gdyńskich schronów oraz też współtwórca rekonstrukcji reliktów RU Hel , obok guru wiedzy historycznej w tym temacie – Waldemara Nadolnego jaki nadzoruje główne prace rekonstrukcji Baterii Cyplowej.

SZCZEGÓŁOWY PLAN STREFY RODZIN OBROŃCÓW WYBRZEŻA

W obiektach  Muzeum Obrony Wybrzeża odbędą się bezpłatne pokazy VR – WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI – pod nazwą:

„Dwie plaże chwały 1939/44 – helskie korzenie D-Day”

W dniach 22-23.08 sala kinowa MOW

     24-27.08 na Baterii im. Heliodora Laskowskiego:

–  Schron Stanowiska nr 4 Baterii Cyplowej przy drodze na plażę (armata)

–  Schron centrali artyleryjskiej  (200m od stanowiska nr 3 w kierunku Helu)

 • 10.00 Film (ekran) – opowieść niezwykła adm. Unruga 32 dni samotnej chwały (20min)
 • 10.20 Zwiedzanie na VR Baterii Cyplowej 1939 – 1h ( 3 spacery po 20 min).
 • 11.20 Film (ekran) – żołnierze gen Maczka – wtedy i dziś . Prowadzą goście z Chicago z 10 Pułk Dragonów/ Robert Witosławski (20min)
 • 11.40 Zwiedzanie na VR umocnień plaży Omaha z 1944r. ( Prowadzą goście z Chicago z 10 Pułk Dragonów/ Robert Witosławski ) – (2 X 20 min). (5 minutowe sesje VR)
 • 12. 20 Panel dyskusyjny / strzelnica wirtualna (legendarna broń WW2) (20 min)
 • 12. 40 Film VR 360 stopni – Lądowanie w Normandii we wspomnieniach weteranów – (2X20 min) .
 • 13.20– Film (ekran) – Krążownik ORP Dragon . D-Day w opowieściach załogi- historia lądowania i polskiej ofiary krwi (20 min)
 • 13.40 Film (ekran) – Westerplatte 1939 . Historia prawdziwa w książce i wirtualnej rekonstrukcji (20 min) – prowadzący Mariusz Wójtowicz-Podhorski/Robert Witosławski .
 • 14.00 Panel dyskusyjny / strzelnica wirtualna (legendarna broń WW2) (20 min).
 • 14.20 Film /spacer z przewodnikiem. Wirtualna Kępa Oksywska 1939 (prowadzący Kamil Sarapuk (Fundacja Wiatr od Morza) /Robert Witosławski ) -(20 min)
 • 14.40 Panel dyskusyjny 20 minut. / strzelnica (legendarna broń WW2)
 • 15. 00 – Zakończenie pokazów.

Centrala Artyleryjska

11.00 – 15.00

Dnia 27.08 godzina 19-20.30 – uroczyste zamknięcie D-Day Hel

(plac przed schronem stanowiska 4 baterii)

 • otwarta strzelnica wirtualna (legendarna broń WW2) na platformie armaty/schron
 • spotkanie z rodzinami obrońców wybrzeża i rekonstruktorami /wirtualny pokaz pojedynku baterii z pancernikami połączony z działoczynem.
 • retrospekcja rocznicy 32 dni obrony Helu.
 • otwarta strzelnica wirtualna (legendarna broń WW2) na platformie armaty / schron

 

 

Czekamy i liczymy na Was i wasze wsparcie tam na miejscu drodzy patrioci !

Odbędziemy razem niezwykłą podróż po polach chwały i wzorcach pojęć Polak, Bohater, Honor , Bóg i Ojczyzna jakie nosimy w sercach szczególnie w tym trudnym wojennym czasie…

Prowadzący:

Robert Witosławski ( wnuk obrońcy Helu – mata Waleriana Witosławskiego).

*wszystkie opisane działania oraz prace są prowadzone tylko i włącznie społeczne i  w wymiarze non profit.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.